O nás

Devadesátky v AZ–Music

Pro popkulturní fanoušky tu jsme už přes 30 let.

Na počátku 90. let totiž majitel Krámu Radek Kopecký, který se od mala zajímal o komiksy, hudbu, filmy a popkulturu obecně, začal v Brně prodávat muziku. Vše od dechovky přes nejnovější západní rock & pop po klasickou hudbu doplněné pečlivým výběrem filmů, které kromě komiksů miluje dodnes, nabízel v obchodě A–Z Music na Palackého třídě hned vedle Semilassa. Zhruba z té doby, kdy jsme ještě prodávali muziku, pochází oficiální název naší společnosti: Hudební krám, s. r. o.

V roce 1997 začal vycházet komiksový magazín Crew. Poté, co Radek jeho první číslo cestou do práce náhodně uviděl v trafice, si jako celoživotní fanoušek komiksů řekl: „To je super, to musím prodávat taky!“ Proto ihned zavolal do Prahy šéfredaktorovi Pavlovskému a za pár týdnů už měl kromě hudby na pultě ve svém krámku i kompletní nabídku nakladatelství Crew. Tak vlastně začala historie nejstaršího „comics shopu“ nejen v Brně, ale v celé republice.

Radek v Komiksovém krámě na BěhounskéRadek na přelomu tisíciletí postupně úspěšně rozšiřoval svůj záběr. V nevyužívaných prostorech kina Art se mu naskytla možnost vytvořit kavárnu/bar Promítačka, kde jste si mohli v příjemném prostředí přečíst či zakoupit komiksy, filmové knihy a časopisy, případně zapůjčit na VHS, DVD a CD filmy či muziku. Zároveň v té době otevírá vedle zavedeného A–Z Music na Palackého i CD bazar Hudební krám ve Skleněné louce na Kounicově, aby se po roce přestěhoval do většího, přímo v centru Brna v pasáži Typos na Běhounské. A právě hudební bazar se stává hlavním těžištěm dalšího vývoje.

Internet se po roce 2000 postupně rozšiřuje do domácností a problém s nelegálním vypalováním CD střídá nová vlna hudebního a filmového pirátství, které se postupně stává likvidačním pro většinu videopůjčoven i prodejen s hudbou a filmem. A–Z Music se zavírá a pár měsíců poté končí i bar Promítačka. Radkovi tak zůstává „jen“ krámek na Běhounské. V něm postupně obmněňuje sortiment z CD a DVD na komiksy, které jsou na vzestupu. Radek v prodejně na nám. Svobody. Dobré místo, ale malé...Česká nakladatelství jako Crew, BB/Art a Calibre (dnes Comisc Centrum) mají rok od roku obsáhlejší ediční plány, a s tím přibývá komiksů i na prodejně. K tomu se postupně objevují i komiksy v angličtině a nově vznikající merch spojený s počátkem obliby superhrdinských filmů. Z původně čistě Hudebního krámu se tak stává Hudební a komiksový krám, a nakonec kolem roku 2010 jen Komiksový krám.

Důležitý milník jsme překonali v roce 2008. Radkovi se s tehdejšími kolegy podařilo zprovoznit e-shop NERDI.cz, na kterém si dnes čtete tyto řádky. Největší zásluhu na tom měl Toe, který se dodnes pohybuje na české komiksové scéně. Spolu s e-shopem v té době vznikaly rovněž komiksové podcasty, fanouškovské stránky a mnoho dalšího. Většinu bohužel však odvál čas.

Další roky byly ve znamení stěhování. Z Běhounské jsme se kvůli reknostrukci ulice přemístili na náměstí Svobody do zadní místnůstky krámku s ptákovinami. Byly to zajímavé roky, ale postupně nám to tam začalo být malé. Tak jsme v roce 2017 šli zase do většího a vlastního – do pasáže Rozkvět – kde nás najdete dodnes. V posledních letech se snažíme i díky novému vedoucímu Matějovi neztratit tempo: v reakci na nárůst popularity POPek jsme uzavřeli smlouvu přímo s Funkem, zapojili jsme se do v současnosti silně rezonující manga vlny a především jsme v roce 2020 obnovili náš stařičký e-shop do podoby moderního, přehledného a funkčního systému.

Ne vždy to bylo lehké – zpravidla ve chvíli, kdy se někam nastěhujeme, tak tam začne rekonstrukce. Starý e-shop nám padal častěji než perseidy v prosinci. Když už jsme začali uvažovat o dalším rozšiřování, přišel covid a uzavření prodejny v součtu téměř na rok… ale přes to všechno jsme se vždy snažili, snažíme a budeme snažit dále vydržet a poskytovat Vám, našim drahým zákazníkům, co nejlepší servis a co nejširší nabídku. Dělali jsme to tak posledních 30 let a snad to dalších 30 let budeme dělat dál.

Díky všem za podporu!