Stav bazarového zboží

Na našem webu využíváme pro popis stavu bazarového zboží pětistupňovou škálu, kdy – podobně jako ve škole – jednička znamená knihu v nejlepším, nepoškozeném, stavu, pětka poté knihu, která již má něco za sebou. Samozřejmě, kromě popisu se snažíme doplňovat u jednotlivých položek i vypovídající fotografie. Kdybyste však měli zájem o více fotografií bazarového zboží, napište nám, prosím, na náš e-mail.

 

1) intaktní kniha

Jako intaktní, tedy nedotčenou knihu, chápeme zejména knihu novou, nečtenou, nebo působící nečteně – samozřejmě s ohledem na stáří knihy. Kniha nesmí být ani drobně poškozena, ušpiněna. Její vazba musí držet pohromadě, lze ji otevřít s rozpoznatelným odporem vazby (netýká se volných brožur či sešitů). U knihy mohou být patrny pouze znaky stárnutí (zažloutlý papír, rozsušený klih použitý k lepení.) Pokud má přebal, ten musí být čistý, nenatržený. Kniha nesmí být opravovaná nebo restaurovaná. Může obsahovat dedikaci autora, výtvarníka či redaktora.

2) bezvadná kniha

Bezvadná kniha je taková, která nemá poškození. Působí dobrým, čistým dojmem. Není natržená, nemá viditelně naražené rohy, není ušpiněná, ale pouze zašlá, není popsaná nebo podtrhaná, s výjimkou občasných vpisků tužkou, které lze vygumovat. Vazba může být trochu rozvolněná a ořízka zašlá od prstů čtenářů. Je to prostě očtená kniha kulturním a čistotným čtenářem. Může obsahovat dedikaci třetí osoby či razítko instituce.

3) zachovalá kniha

Za zachovalou knihu považujeme tu, která nese známky očtenosti, dlouhodobého používání, ale není zásadně poškozená. Může být zašpiněná, ale ne znehodnocena špínou z poživatin, fleky od různých tekutin. Může mít ohlé růžky stran (oslí uši), může mít naražené hrany vazby, může být mírně popsaná perem či propiskou (ne více než 20 % rozsahu). Může být mírně zvlněná či ohlá působením vlhkosti. Může mít používáním roztržené předsádky a odřené desky a hřbet. Ořízka může být téměř celá zašpinena od prstů čtenáře. Může obsahovat knihovnická razítka a nálepky, může být restaurovaná a podlepovaná.

4) opotřebovaná kniha 

Taková kniha se vyznačuje silným opotřebením. Vazba je odřena, ušpiněna, hřbet může být natržen, na vazbě jsou různé fleky či rýhy. Predsádka je roztržena, knižní blok je silně rozvolněn, jednotlivé strany mohou být uvolněny, či vytrženy (nesmí však chybět). Stránky mohou být počmárané, natržené, černobílé kresby dětsky vymalované, rohy stránek špinavé od nasliněných prstů. Na knize a v knize mohou být fleky od různých tekutin. Kniha může být zvlněna vlhkostí. Kniha je však kompletní, žádná část nechybí.

5) poškozená kniha 

Jedná se o poškozené knihy, hovorově řečeno „salátová vydání”. Může zde být například utržen hřbet knihy, rozpadlý knižní blok či vytrženy volné části předsádky a titulního listu. Mohou zde být taktéž roztržené nebo chybějící stránky. V případě barevného tisku mohou být barvy vybledlé. Kniha může být prolitá barevnou tekutinou. Části knihy mají barevné fleky od plísně nebo kniha zapáchá po plísni či jiných tělních tekutinách...

 

Hodnocení dle systému Vejrážka-Burdátš bylo převzato z webu http://antikvariat.borec.cz/, zrevidováno a upraveno pro potřeby komiksové prodejny.